Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka w Swarzędzu                 Facebook_Swarzędz   FaceBook_Kobylnica  YouTube_WTZ  Skype_WTZ
style="border: 2px solid ; width: 32px; height: 32px;" alt="Skype_WTZ" src="images/ikonskype.jpg">


Sprawozdanie      Statut       Zarząd      KRS       RODO  

Aktualności / Wydarzenia



„Anioły są wśród nas- Anielskie Śpiewogranie 2024”

Bardzo ważną rzeczą szczególnie dla nas, osób zmagających się z różnymi niepełnosprawnościami jest to, abyśmy umieli wyrażać swoje emocje poprzez śpiew i taniec- „Ten kto śpiewa, modli się podwójnie”. 21 września po raz XIX-ty spotkaliśmy się z naszymi koleżankami i kolegami z różnych Stowarzyszeń w Kościele Matki Bożej Miłosierdzia w Swarzędzu, by wspólnie wychwalać Boga śpiewem i tańcem. Anielskie Śpiewogranie rozpoczęło się od odśpiewania „Barki”, która jest ulubioną pieśnią naszego św. Jana Pawła II, to Naszemu Papieżowi oddajemy hołd corocznymi przeglądami. Po pieśni Przewodnicząca naszego Stowarzyszenia Pani Basia Kucharska powitała przybyłych na przegląd Gości i Sponsorów. Wśród gości był z Ks. Dziekan Aleksander Brzeziński, który przybył na uroczystość w imieniu Księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, pod którego patronatem odbyło się to wzruszające wydarzenie. Ksiądz Dziekan w imieniu Ks. Arcybiskupa przekazał nam życzenia oraz pozdrowienia i zapewnił nas, że jest z nami. Po ceremonii otwarcia uroczystości mieliśmy przyjemność wysłuchać wspaniałego wykonania pieśni „AVE Maryja przez artystów operowych Panią Urszulę Jankowiak, Pana Michała Marzec przy akompaniamencie Pani Wandy Marzec. Był to bardzo piękny występ, po którym Ks. Proboszcz Parafii w Swarzędzu Dariusz Salski poprowadził modlitwę do „Anioła Stróża”. Po modlitwie rozpoczęła się długo oczekiwana część wydarzenia, które poprowadziła Pani Danusia a robiła to wspaniale. Bardzo dziękujemy, że wszystkie występy były wykonane bardzo profesjonalnie, że na twarzach wykonawców było widać ogromną radość i zaangażowanie w śpiew. Po artystycznych zmaganiach nadszedł czas na wypuszczenie balonów wypełnionych helem na znak pamięci za 27 lat pontyfikatu naszego umiłowanego Św. Jana Pawła II. W oczekiwaniu na wypuszczenie balonów wyszliśmy przed kościół, by odśpiewać tradycyjną pieśń „Abba Ojcze”. Następnie zrobiliśmy wielkie koło i chwyciliśmy się za ręce, by odśpiewać hymn Stowarzyszenia „Jaka siła”.  Na zakończenie uroczystości udaliśmy się przed budynek Stowarzyszenia, by na świeżym powietrzu spożyć pyszny poczęstunek. Umiłowany Ojcze Święty! Dziękujemy Tobie za to, że czuwasz nad nami w Domu Ojca! Bardzo Cię kochamy! Panie Jezu, dziękujemy Ci za wspaniałych Aniołów, których zsyłasz do nas, by nas wspierali i nam pomagali. Tego dnia była wspaniała słoneczna pogoda i bardzo dziękujemy przybyłym Gościom, Darczyńcom oraz wszystkim innym którzy przyczynili się do zorganizowania tego pięknego wydarzenia.

Dziękujemy:
- Władzom Powiatu i naszej Gminy
- Parafii Matki Bożej Miłosierdzia
- Pani Urszuli Mrówka
- Panu Łukaszowi Gawareckiemu z firmy MEDIK
- Szkole Podstawowej nr 4
- Zespołowi CARITAS z Kobylnicy
- Wolontariuszom z II Liceum Ogólnokształcącemu
   i Zespołowi Szkół Zawodowych w Swarzędzu

Autor: Agata Kiejdrowska

“Odczuwanie świata zmysłami w inny  sposób- refleksologia”

Odczuwanie świata zmysłami, to dla mnie dźwięk  odebrany w inny  sposób. W tym tekście kontynuuje opisywanie czytelnikom moich odczuć i przemyśleń o refleksologii po majowym zabiegu. Po kilku koncertach “mis tybetańskich” stwierdzam, że nie mam ulubionej. Każda brzmi inaczej a ja bardzo lubię jak terapeuta trzymając w dłoni misę, po uderzeniu, przesuwa misę nade mną. Każdy zabieg to dla mnie nowe doświadczenie a Pani Ania- rehabilitantka, znając mnie już, wie co mogę i na co mnie stać ale też, co jest jeszcze do poprawy. Uczę się swojego ciała na nowo, to co innego a przede wszystkim przyjemne uczucie móc sobie samemu pomóc!!! Nie mogę tego zrozumieć jak w misach słyszy się niepoprawny dźwięk? Dla mnie go nie ma a Pani Ania mówi, że “Ja słyszę, inaczej gra, nie da się tak tego opisać”. Nie zgadzam się z tym stwierdzeniem, że dla ludzi refleksologia to jedno i to samo. Każdy bodziec zupełnie inaczej odczuwam przy innych sesjach. Wciągnąłem się w polepszenie swojego zdrowia w ten sposób i jest to całkiem odmienna moc działania na mój organizm. Bardzo się z tego cieszę. Można również posłuchać sesji “mis tybetańskich” na znanych portalach internetowych, do czego wszystkich zachęcam. Należy pamiętać, że rehabilitacja ruchowa jest również bardzo ważna, bo pozwala właściwie funkcjonować w życiu codziennym. Korzystam również z masaży od niedawna i zadaję sobie pytania czemu tak długo zwlekałem. Mimo swojej niepełnosprawności nie poddaję się i idę do przodu z moim mottem życia “carpe diem”, robię to każdego dnia. Ważna cecha w moim życiu to przyjaźń i rehabilitacja. Więź między mną i terapeutą,  moje uczucia i wartości są takie same jak u osób pełnosprawnych. O to walczę na każdym dostępnym froncie i przy pomocy technik. Niezależnie jak bardzo różnią się od siebie wszystkie terapie, jest jeden wspólny mianownik- zaufanie. Jest to element terapii, który jest cały czas miedzy mną a terapeutą. Poddając się terapii  oddaje się w ręce, które specjalizują się w danej dziedzinie a moje ciało jest bezpieczne. Bez skrępowania obdarzam zaufaniem terapeuty i czuję się z tym lepiej. Dziękuję.

Autor: Michał Ogoniak




„Serce na dłoni”

Każdy z nas potrzebuje pomocy drugiego człowieka a szczególnie my osoby niepełnosprawne. Dobrze, że są wśród nas osoby, które okazują nam serce. Cieszymy się, gdy możemy pójść z zaufaną osobą do kina, teatru czy na zakupy. Wtedy jest czas, by porozmawiać ze sobą o swoich problemach i podzielić się swoimi przeżyciami. Mowa tu o wolontariuszach, czy asystentach osób niepełnosprawnych. Należy sobie zadać pytanie, czy my zawsze potrafimy tę pomoc docenić? Ważne jest również to w jaki sposób ta pomoc zostanie udzielona, bo musimy pamiętać o tym, że nieraz ta pomoc dla drugiej osoby jest krzywdząca. Uważam, że powinno się nagłaśniać i zachęcać osoby do wolontariatu. Ważne, żeby osoby niepełnosprawne okazywały również takie wsparcie i zrozumienie a przede wszystkim wdzięczność, wtedy między nami nawiązuje się przyjaźń i wzajemne zrozumienie. Dobrze by było, żebyśmy wszyscy umieli sobie podać pomocną dłoń a wtedy świat będzie piękniejszy i bogatszy.

Autor: Mirosława Penczyńska


„Słońce i słona woda”

Bardzo lubię piękne, słoneczne i ciepłe dni, wtedy więcej czasu przebywam na  świeżym powietrzu. Teraz, gdy zrobiło się chłodniej za oknem to z radością wspominam jak wyruszyliśmy w sierpniu do Darłówka, by spędzić nad morzem klika dni. Przybyliśmy nad nasze polskie Morze Bałtyckie 3 sierpnia, były wtedy bardzo upalne ale wietrzne dni. Od razu po przyjeździe wybrałam się nad morze, by zobaczyć piękny zachód słońca, posłuchać szumu fal i ptasich odgłosów. Długie spacery brzegiem morza po ciepłym mięciutkim piasku oraz moczenie nóg w słonej wodzie sprawiło mi wiele radości. Morze w słońcu zmieniało swoją barwę i ukazało mi swoje piękno. Mieszkałam przy porcie, prawie w stoczni, dzięki czemu mogłam obserwować każdego dnia z bliska przypływające statki o różnym przeznaczeniu.  Była to okazja, by usłyszeć sygnał dźwiękowy i zobaczyć z bliska żeglujące statki. Spacerując deptakiem usłyszałam bardzo nietypowy instrument jakim jest katarynka, to już rzadkość we współczesnym świecie.  Dni szybko mijały na spacerach i wdychaniu cennego jodu. Czasem był duży wiatr i mogłam poznać  groźne oblicze morza ale też piękne spienione fale bijące o brzeg. Wyglądało to przepięknie a odgłosy fal przypominały jak niebezpieczna bywa woda. Była też okazja do zakupów na straganach, posłuchania warsztatów bębniarskich, czy festiwalu muzyki reggae. Wróciliśmy 10 sierpnia opaleni i pełni wrażeń. Dzięki temu wyjazdowi jeszcze bardziej się zintegrowaliśmy. Było też ognisko i dyskoteka i wielka szkoda, że ten czas tak szybko zleciał. Dziękuję Wszystkim za możliwość tak wspaniałego wyjazdu. Dzięki takim wyjazdom mogę każdego roku być tam, gdzie mewy swoimi  odgłosami obwieszczają nam kolejne dni. Są one dla nas wielką radością, bo tylko nad morzem są tak blisko ludzi. Będę wspominać czas spędzony w Darłówku i tęsknić do lata.

Autor: Mirosława Penczyńska

„Jak powstał mój gobelin”
 
Gobelin 2024
Jakiś czas temu pisałem artykuł „Wełna, igła, guzik”, w którym to tekście obiecałem, że gdy skończę gobelin  napisze o tej mojej pracy. Dziś jest ten dzień, że moja długo wykonywana praca została doceniona. Pozwolę sobie opisać proces jej powstawania. Na początku ukończyłem makietkę z wełny, która miała być podkładem. Sam sobie zadawałem pytanie co tu stworzyć na biało-czarnym tle, by nadać kolorytu pracy . Po chwili zastanowienia wpada mi na myśl kwiat- taka róża z filcu. Tuż po decyzji zaczynam układać wycięte filcowe płatki w kształt kwiatka. W międzyczasie myślę na jakim tle umieścić makatkę z kwiatem i próbuję nadać kontrastu kolorom. Decyduje się, iż w ramie będzie znajdował się czarny materiał. Długo trwała moja praca ale końcowy efekt mnie ucieszył. Dziękuję tym, którzy uwierzyli, że mogę wykonać taką pracę pomimo mojej niepełnosprawności.. Małymi krokami pokazałem, że potrafię i jestem dumny z siebie.
 
Autor: Michał Ogoniak




„Pierwszy warsztat film festiwal”

5 czerwca w Bibliotece Publicznej w Lesznie odbył się „I Warsztat Film Festiwal”. Konkurs był przeznaczony dla uczestników z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Wielkopolski. W konkursie wzięło udział 12 filmów o tematyce dowolnej ale filmy nie mogły przekraczać 10 minut. Nasz film był pokazany jako pierwszy i był to dla nas zaszczyt. W „I Warsztat Film Festiwalu” udział wzięli twórcy z WTZ Swarzędz ,,Monolog stereo II’’, Jarocin ,,Promienie’’, Miejska Górka ,,Pokolenie’’, Śrem ,,Jestem jaki jestem’’, Wolsztyn ,,Chłopi’’, Ostrów Wielkopolski ,,Kulinarne podróże”, Turek ,,Gadające anioły’’, Rydzyna ,,Razem możemy więcej’’, Doruchów ,,Legenda o Doruchowskich czarownicach’’, Leszno ,,Czyściciele nie z tej ziemi’’, Września ,,Wachlarz emocji’’ i Ostrzeszów ,,Ostrzeszów oczami uczestników WTZ’’. Film przedstawiał moje życie w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Swarzędzu.  Obrazował moją drogę jaką pokonuje w poszczególnych pracowniach. Ten film miał pokazać, że warto iść do przodu, że nie można się poddawać, że ważne jest to aby pokonywać swoje ograniczenia. W sali widowiskowej odbyły się dwa bloki konkursowe, w każdym było po sześć filmów. Atmosfera była pozytywna i myślę, że takich spotkań jak to powinno być więcej. Pokazuje to, że ludzie na warsztatach nie są związani tylko z jedną tematyką i ciągle się rozwijają ucząc się czegoś nowego. Otwieramy się na nowe wyzwania, dzięki czemu możemy pokazać siebie od innej strony. Nasz film był kontynuacją „Monologu stereo”, który realizowaliśmy  trzy lata temu i był pokazywany na wielu festiwalach w Polsce i za granicą. Obecna etiuda nosi tytuł „Monolog z stereo II- drugie życie” a film wyreżyserował pan Mariusz Wieliczko, głównym aktorem byłem ja Piotr Śliwiński. Czułem ogromną radość i satysfakcję z tego, że nasz film, który stworzyliśmy z panem Mariuszem został doceniony przez jury. W jury zasiedli: Wojciech Majchrzak - aktor filmowy, teatralny i dubbingowy, Justyna Czaja - filmoznawczyni, profesor UAM, v-ce Dyrektor Instytutu Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM w Poznaniu oraz Emilia Wojciechowska - dziennikarka radiowa oraz miłośniczka kina. Film ostatecznie zajął miejsce pierwsze a główną nagrodą był bezpośredni awans na „Europejski Festiwal Filmowy- Integracje Ty i Ja”, które odbędzie się w Koszalinie. Dziękuję za zaproszenie na festiwal i mam nadzieje, że to nie było nasze ostatnie spotkanie. 
1
Autor: Piotr Śliwiński


"Książka"

2Bardzo lubię czytać książki ale nie zawsze mogę to robić samodzielnie, dlatego z radością sięgam po ciekawe audiobooki. Tym razem są to bardzo ciekawe bajki terapeutyczne, po które udało mi się sięgnąć na stronie www.zaczytani.org. Tam można znaleźć inne ciekawe  książki, wybór ich jest bardzo duży i na dokładkę są one darmowe. Bajki są przeznaczone dla dzieci  w wieku 7 – 9 lat ale zawierają one wiele cennych informacji o różnej tematyce. Każda z nich to osobna krótka historia z pięknym morałem. Najbardziej podobała mi się książeczka pt. „Jak Grają Najlepsi”. Polecam je wszystkim, którzy lubią słuchać. Mogą się przydać też na wakacje czy też w czasie brzydkiej pogody. Dzięki nim można poczuć się jak dziecko, chociaż zawarte w nich historie są autentyczne i opowiedziane przez zwierzęta czy osoby niepełnosprawne. Warto słuchać audiobooków, polecam z całego serca, sprawiają, że można spędzić przyjemnie czas i dowiedzieć czegoś więcej. Z przyjemnością będę co jakiś czas powracała do tej strony i zachęcam do słuchania audiobooków

Autor Mirosława Penczyńska


„Integracyjne spotkanie”

W dniu 25 czerwca b.r. roku z radością wyruszyliśmy do Gruszczyna, by wspólnie spędzić piękne przedpołudnie w ogrodzie naszego kolegi Jasia Lisa. Była to okazja do świętowania imienin naszego kolegi. W ogrodzie mogliśmy podziwiać różne gatunki drzew i kwiatów a także poczuć ich zapach. Mogliśmy też prosto z krzaka spróbować pysznych porzeczek białych, czerwonych i czarnych, bardzo nam  smakowały, bo zawierają wiele cennych witamin. Mogliśmy też zobaczyć przemykającego szarego kotka, który kręcił się wokół nas. Były prezenty dla Solenizanta, długo śpiewane życzenia i wiele radości na Jego twarzy. Na tym spotkaniu mogliśmy posmakować pysznych kiełbasek z grilla, hot-dogów i pysznego ciasta przy kawie. Ten dzień na wsi sprawił nam wiele radości, bo dzięki niemu spędziliśmy czas na świeżym powietrzu. Bardzo dziękujemy Rodzicom Jasia za zorganizowanie nam tak wspaniałej imprezy a naszemu Solenizantowi życzymy wszystkiego co najlepsze w dniu jego święta. Niecierpliwie będziemy czekali na kolejne takie wspaniałe spotkanie, by znów móc tam być i cieszyć się pięknem wsi a zarazem odpocząć od codzienności.
Jas 2024
Autor: Mirosława Penczyńska


"Odczuwanie świata zmysłami- coś nowego"

W lutym tego roku poznałem nową metodę terapii jakim jest zabieg refleksologii. Zastanawiam się na czym ta terapia polega, ponieważ nigdy z niego nie korzystałem. Na pierwszym zabiegu pani Ania- refleksolog uciska mi stopy i tłumaczy co robi oraz na jakie receptory uciska i jak działa. Dowiaduję się też, jak mogę sam sobie pomóc. Nie mam możliwości uciskać stóp, ale mogę uciskać ręce! Dostaję zadanie domowe, kilka prostych ćwiczeń, które będę wykonywać codziennie. Po pierwszym zabiegu, moje ciągle zimne stopy są cieplejsze a efekt trwa 8 dni po sesji. Dla mnie to dużo! Czuję także mniejsze napięcie w ciele.

W marcu poznaję zapach olejku lawendowego i uczę się oddychania przeponowego.  Terapeutka Ania opowiada o nerwie błędnym i pokazuje nowe ćwiczenia. Po zabiegu, przez tydzień w okolicy bioder i brzucha czuję mniejsze napięcie i jestem zaskoczony luzem w biodrach. Między zabiegami ćwiczę oddychanie oraz uciskam receptory na rękach. Poznaje nowe zapachy. Zapach olejku bergamotowego i zapach olejku rozmarynowego.
Jest wspaniale!

W kwietniu Ania przynosi trzy misy tybetańskie o których nigdy nie słyszałem. Teraz mam zabieg refleksologii plus mini koncert mis: sercowej, brzusznej i stawowej. Odebrałem dobrze wibracje, weszły we mnie, dając błogie rozluźnienie, wyciszenie i poprawę oddechu. To uczucie zluzowania bioder i kręgosłupa! Dla mnie to wiele znaczy. Wcześniej miałem blokadę kręgosłupa i ciągły ból. Teraz nie ma blokady i mam lepsze samopoczucie. Pisząc o tym, chcę zachęcić inne osoby do poznawania nowych technik terapii, które dają niesamowite efekty. Bardzo cieszę się, że mogę korzystać z tych zabiegów w domu i tak bardzo polubić refleksologię.
3
Autor: Michał Ogoniak



„Łączy nas sport”

22 czerwca br. odbyły się coroczne „XXII Powiatowe Igrzyska dla Dzieci i Osób
z Niepełnosprawnościami”. Olimpiadę uświetniła Swarzędzka  Orkiestra Dęta wraz z Mażoretkami i Buławistkami pod dyrekcją kapelmistrza  Łukasza Gowarzewskiego. Znicz olimpijski zapalił nasz kolega Marcin Łaganowski a przysięgę złożył w imieniu wszystkich zawodników Piotr Śliwiński. Otwarcia Igrzysk dokonali Elżbieta Nawrocka- członek Zarządu Powiatu Poznańskiego i Grzegorz Taterka- wiceburmistrz Swarzędza, którzy życzyli wszystkim zawodnikom radości ze sportowych zmagań. Na Igrzyskach  walczyliśmy w 20 konkurencjach i każdy rywalizował fair play. Każdy z nas inaczej odczuwa radość z olimpiady ale  jedno  wiem na pewno- sport potrafi integrować i choć na moment zapomnieć o tym co bywa dla nas trudne. Warto podjąć wysiłek mimo wszystko,  nawet gdy niewiele brakuje nam do celu. Dzięki temu małymi krokami zbliżamy się do mety aby osiągnąć zwycięstwo. Na zakończenie wręczano wszystkim zawodnikom medale oraz  puchary dla drużyn z poszczególnych placówek. W tych rozgrywkach nie było przegranych. Wszyscy zostali uhonorowani na równych zasadach, gdyż każdy podejmując się uczestnictwa w zawodach dowiódł, że potrafi pokonywać własne ograniczenia i słabości, posiada sportową pasję i chce się integrować. Dziękujemy Wszystkim za to, że łączy nas sport.
Szczególne podziękowania kierujemy do Władz Samorządowych powiatu poznańskiego i gminy Swarzędz. Swarzędzkiego Centrum Sportowego, Swarzędzkiej Orkiestry Dętej, Strzeleckiemu Bractwu Kurkowemu, Wolontariuszy z Firmy BMB Beiersdorf i BLUM, Policji Swarzędzkiej. Nad bezpieczeństwem zawodników czuwała Firma MEDIK Pana Mateusza Gawareckiego. Dziękujemy Radnym Powiatu i Gminy i Wszystkim Wolontariuszom.
Olimpiada 2024
Autor: Michał Ogoniak


„XXII Powiatowe Igrzyska dla Dzieci i Osób z Niepełnosprawnościami”

22 czerwca na Stadionie Miejskim odbyły się „XXII Powiatowe Igrzyska dla Dzieci i Osób z Niepełnosprawnościami zorganizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka w Swarzędzu. Patronat nad olimpiadą objął Jan Grabkowski- starosta poznański i Marian Szkudlarek- burmistrz Swarzędza. W igrzyskach wzięło udział 9 drużyn z powiatu poznańskiego. Wszyscy zawodnicy otrzymali koszulki ufundowane przez Gminę Swarzędz. Po uroczystym przemarszu zawodników przy dźwiękach Swarzędzkiej Orkiestry Dętej odbyło się zapalenie znicza i przysięga olimpijska. Igrzyska otwarte zostały przez Panią Elżbietę Nawrocką- członka Zarządu powiatu poznańskiego i Grzegorza Taterkę- wiceburmistrza Swarzędza. Zawodnicy brali udział w licznych konkurencjach sportowych dostosowanych do ich możliwości a kibicowali im Goście, Radni, Rodzice i Wolontariusze. Strzeleckie Bractwo Kurkowe zorganizowało zawody strzeleckie, wolontariusze z Firmy Beiersdorf AG. Również przeprowadzili ciekawe zajęcia. Odwiedziła nas Swarzędzka Policja a nad bezpieczeństwem czuwała Firma MEDIK Mateusz Gawarecki.
Dzięujemy!
Autor: Barbara Kucharska


„Niecodzienne spotkanie”

W dniu 10 czerwca wybraliśmy się do Zamku w Poznaniu, by w kinie Pałacowym  spotkać się na  „VIII Edycji Festiwalu Filmów Niecodziennych”. Mogliśmy obejrzeć 8 filmów konkursowych a wśród nich był też nasz film pt.  „Monolog stereo 2” . W naszym konkursowym filmie główną role zagrał nasz kolega Piotr Śliwiński. Wszystkie filmy były niezwykle ciekawe, poruszały różną tematykę. Były wśród nich filmy poważne ale też komedie, które bardzo rozbawiły wszystkich zaproszonych gości na ten wspaniały festiwal. Główny mi aktorami we wszystkich filmach były osoby z niepełnosprawnościami. Była też okazja, by zobaczyć animacje czy też poza konkursem film długometrażowy jak być aktorem pomimo niepełnosprawności, w którym główną rolę zagrała Anna Dymna. Wszystkie filmy były bardzo ciekawe i niosły ze sobą ważne przesłanie ukazując jak ważne jest dla nas osób z niepełnosprawnościami przełamywanie barier. W naszym życiu codziennym jest to ważne ale też spełniamy swoje marzenia aktorskie. Dzięki tym filmom możemy pokazać swój świat ludziom zdrowym a także dowiedzieć się wielu nowych i ciekawych dla nas rzeczy. W zamku były bardzo ciekawe zajęcia, dzięki którym dowiedzieliśmy się jak wykorzystywać farby do ciała, mąkę, glicerynę itp.. Poszerzyliśmy też swoją wiedzę na temat ciekawostek kinowych, choćby jak zrobić aby w przedstawionym filmie można było zobaczyć osobę z podbitym okiem czy też z wielką raną na nodze. Festiwal ten bardzo nam się podobał a nasz film otrzymał wyróżnienie. Festiwal jest tylko raz w roku a daje dużo niezapomnianych wrażeń. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy na nim być i spotkać tak ciekawych ludzi z filmową pasją. Był tam Pan Mieczysław Hryniewicz czy też reżyser serialu „Na Wspólnej”, w którym aktorami są też osoby z niepełnosprawnością. Główną nagrodę dostał film „Jestem śmierć- Jestem Życie”. Każdy film to inna historia i dobrze, że mogliśmy zobaczyć je na dużym ekranie. W Zamku dźwięk i obraz daje inne wrażenie jak ten widziany i słyszany w telewizji a każda gra aktorska była inaczej odbierana. Niecierpliwie będziemy czekali na kolejną edycję tego cennego i ważnego Festiwalu Filmów Niecodziennych.
6
Autor: Mirosława Penczyńska



„Wiosenne podróżowanie”

Bardzo lubimy wyjeżdżać, bo dzięki temu czujemy się szczęśliwsi. Wiedzieliśmy wcześniej o wyjeździe nad morze i z  niecierpliwością oczekiwaliśmy na ten wyjazd. Nareszcie w dniu 5 czerwca wyruszyliśmy do Darłówka, byliśmy tam trzy dni. Darłówko przywitało nas wiatrem i deszczem, pomimo tego cieszyliśmy się wspólną integracją i możliwością wypoczynku w pięknej wakacyjnej miejscowości. Pogoda była zmienna jak w górach ale i tak poszliśmy przywitać się z morzem. Od razu poczułam zapach morski, piękny śpiew fal i odgłosy latających mew. W drugi dzień pobytu mogliśmy popłynąć na krótki rejs statkiem „Król Eryk I” W pełnym morzu na statku kołysało poczułam się jak w dzieciństwie na huśtawce.  Mijaliśmy pływające kutry a piękne słońce przyglądało się morzu. Długie spacery brzegiem morza sprawiały nam wiele radości i wpływały pozytywnie na nasze zdrowie i kondycję. W Darłówku można nie tylko zobaczyć rozsuwany most, który jest wielką atrakcją ale też zwiedzić latarnie morską, z której w słoneczny dzień roztacza się wspaniały widok na okolice. Obok mostu znajduje się pomnik ofiar osób, które zabrało morze. Spośród atrakcji można też popłynąć tramwajem wodnym do Darłowa, by zwiedzić tam piękny zamek Króla Eryka oraz miejsce jego pochówku. Zobaczyliśmy też zachód słońca, który wywarł na nas niesamowite wrażenie. Bardzo się cieszymy, że chociaż na krótko mogliśmy ciekawie spędzić te kilka wspaniałych dni. Wspólne wycieczki bardziej zbliżają nas do siebie. Bardzo dziękujemy wszystkim za te wspaniałe chwile, które długo będziemy wspominać. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wyjazdy. Ten wyjazd dostarczył nam nie tylko wiele wrażeń ale też, sprawił nam wiele radości.  Dziękujemy.
3
Autor Mirosława Penczyńska


„Spotkanie z młodzieżą”

Przyjaźń to piękna cecha, która daje nam dużo radości i satysfakcji. Cieszymy się, że możemy wspólnie z naszymi młodszymi kolegami i koleżankami, mimo naszej niepełnosprawności pokonywać swoje słabości i cieszyć się życiem. W piątek 24 maja, tym razem w naszym nowym Warsztacie Terapii Zajęciowej kolejny raz gościliśmy młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu wraz z opiekunami Ks. Mateuszem Gerlichem i katechetką Panią Krystyną Puchlik. Nasi koledzy i koleżanki przyszli do nas w ramach wolontariatu i przygotowali dla nas zajęcia plastyczne. Wykonaliśmy kwiatki z papieru,  które zabraliśmy ze sobą. Nasza wspólna zabawa zakończyła się zwiedzeniem przez naszych gości ośrodka i zrobieniem sobie pamiątkowego zdjęcia w plenerze. Na samym już końcu tego ciekawego wydarzenia, chwyciliśmy się za ręce  i odśpiewaliśmy hymn Stowarzyszenia „Jaka siła”. Cieszymy się bardzo, że takie spotkania są organizowane, bo uczą nas cierpliwości, życzliwości i pomagają przezwyciężać życiowe trudności.
Spotkanie z mlodzie
Autor: Agata Kiejdrowska



„Radość przeżywania Dnia Matki”

Matka dla swojego dziecka jest najlepszym darem danym nam od Boga- to Ona nosiła nas pod sercem i wsłuchiwała się w każdy nasz oddech. Matka, przeżywała i nadal przeżywa każdą naszą radość i każdy nasz smutek. Uczyła wymawiać słowo „Pan Bóg” i uczyła mówić ‘”Ojcze Nasz”. W środę 22 maja przeżyliśmy wraz z naszymi mamami radosny dzień. W tym dniu, obchodziliśmy Dzień Matki a wydarzenie odbyło się w nowym Ośrodku Terapii i Rehabilitacji w Swarzędzu. Uroczystość rozpoczęła się od powitania przez Panią Basię wszystkich Mam, które wspólnie z nami uczestniczyły w tym pięknym wydarzeniu. Po oficjalnej części uroczystości nadszedł czas na występy artystyczne, gdzie można było posłuchać wierszy, piosenek w naszym wykonaniu i układów tanecznych. Artystyczną część naszego wydarzenia zakończyło przemówienie Burmistrza Swarzędza Pana Mariana Szkudlarka, który zaszczycił nas swoja obecnością. Poruszył miłość rodzica do dziecka oraz poinformował nas o budowie boiska integracyjnego na terenie Szkoły Podstawowej nr 3. Uroczystość uświetnił słodki poczęstunek, podczas którego była możliwość zwiedzenia ośrodka. Cieszymy się bardzo z tego, że Pani Basia, która jest naszą Matką na co dzień dostrzega nasze problemy, mimo przeciwności losu.  Kochana pani Basiu, dziękujemy Pani za to, że jest Pani naszą Matką i okazuje nam swoje matczyne serce. Dziękujemy Darczyńcom, którzy wyciągają do nas pomocną dłoń oraz dziękujemy w tym szczególnym dniu naszym Mamom za ich bezgraniczną miłość do nas i wsparcie.
5
Autor. Agata Kiejdrowska         


„Jesteśmy Razem”

W piątek 10 maja odbyły się XXVII Igrzyska Sportowe Osób z Niepełnosprawnościami, których organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu. Nad przebiegiem uroczystości czuwała Dyrektor szkoły Elżbieta Wieczorek, która powitała przybyłych Gości, Wolontariuszy i Przyjaciół,  bez których te igrzyska nie mogłyby się odbyć. Olimpiada rozpoczęła się od zapalenia Znicza Olimpijskiego a po oficjalnym otwarciu wysłuchaliśmy występów artystycznych. Po występach odbyła się krótka rozgrzewka  pod kierunkiem Pani Iwonki i Pana Łukasza. Nadszedł czas na sportowe zmagania, przy których pomagali nam wolontariusze. Wzięliśmy udział w 12 konkurencjach, które wszyscy wspaniale zaliczyliśmy. Na koniec naszych sportowych zmagań wysłuchaliśmy przemówienia Pana Burmistrza Swarzędza Mariana Szkudlarka, który skierował do nas słowa wsparcia, uznania  i dążenia do osiągnięcia sukcesu przez zawodników. Po sportowych zmaganiach, nadszedł czas na zasłużony poczęstunek i odebranie medali i upominków. Dziękujemy za  zorganizowania nam tego pięknego wydarzenia, które jest dla nas radosnym przeżyciem.
6
Autor: Michał Ogoniak

“Dwie Krainy”

Nikt z nas obecnych w warsztacie nie wiedział, co nas czeka w czwartkowe przedpołudnie. Spotkanie było dla nas zaskoczeniem, bo 28 marca przyszliśmy do Warsztatu jak co dzień. Nasza Pani Beata, która do kilku tygodniu jest u nas w Warsztacie stażystką, chciała się z nami podzielić swoją pasją, zamiłowaniem do kraju jakim jest Korea. Pani Beata przygotowała dla nas filmy i zdjęcia ze swojej podróży do Korei Południowej. Kraj zajmuje południową część Półwyspu Koreańskiego o powierzchni 100 210 km². Z Polski do Korei jest około 12 000 km. Korea jest  3 razy większa od naszego państwa. Pani Beata zna ten kraj dobrze, bo bywała tam parokrotnie i zamierza tam zamieszkać. Dzięki prezentacji wiemy, że pieniądz to “won”, jego wartość w Polsce to  0,00029 zł. Bardzo ciekawe w tym kraju jest to, że nie kupimy jednego produktu tylko musimy zakupić 10-20 sztuk. W Korei żyje około 55% ateistów, 30% wyznania chrześcijańskiego i 15% wyznania buddyjskiego. Wchodząc do części kościołów w  Korei możemy ujrzeć kolorowy wystrój i bogactwo kaplicy. Ramen to najbardziej znana potrawa, taka trochę podobna do rosołu podawana z makaronem i jajkiem. Na prezentacjach podziwialiśmy widoki z samolotu- pięknych krajobrazów oraz nowoczesnych miast. Zobaczyliśmy zdjęcia ze świątecznego  korowodu, gdzie było pełno mieszkańców ubranych w barwne tradycyjne stroje. Korea słynie z bardzo wysokich  zabudowań ale również z marki samochodów Kia czy Hyundai. W kraju znajdują się restauracje dla naszych pupili, pies i kot mogą razem przebywać z  właścicielem w restauracji. Jest tam bardzo ciepło latem, bo około 34- 40 stopni Celcjusza. Bywają dni brzydkiej pogody, gdzie są silne deszcze i wichury. Mieszkańcy Korei  czują się bezpiecznie i nie muszą bać się kataklizmu, gdyż przed nim chronią ich specjalne budowle.  Dla nas ten wykład był bardzo interesujący a Pani Beacie, która zakończyła u nas staż życzymy zdrowia i odkrywania świata.
Dziękujemy  za serce okazywane nam podczas stażu.
7
Autor: Michał Ogoniak


"Kiedy powiedzieć stop- rekolekcje 2024"

Wielki post to również czas rekolekcji, moment zatrzymania i refleksji. Wielki tydzień to moment nauk wielkopostnych w mojej parafii, którą prowadził Ojciec Filipin Adam Adamski z Gostynia. Uczestnicząc dwa dni w naukach Ojca Adama wiem, kiedy należy powiedzieć stop i oddać nasze życie Panu Bogu. To słowo Boże pokieruje nami jak należy w każdym dniu. Należy przyjąć Jego wolę a w razie zwątpienia przyjść do naszej łodzi podwodnej jaką jest Kościół. Po wyjściu z eucharystii staje się apostołem Pana Naszego świadcząc jego dobroć innym. Wiem, że Pan przemawia przez każdego z nas, dzięki tym ważnym dla mnie osobiście rekolekcjom. Będę starał się kroczyć ku lepszemu życiu tak jak powiedział mi Ojciec otwierając mnie dla innych.
8
Autor: Michał Ogoniak


„Radość przeżywania Świąt Zmartwychwstania Pańskiego”


Pisałam już niejeden artykuł na temat Wielkiej Nocy i jak co roku, treść jest podobna ale każde święta, chociaż mają takie same obrzędy, to obfitują w coraz bogatsze przeżycia. Święta Wielkiej Nocy są najważniejszymi świętami w dziejach chrześcijaństwa. Z tej okazji 27 marca b.r. w naszym Warsztacie odbyło się śniadanie Wielkanocne.  Naszą uroczystość rozpoczęła Pani Basia, która jest naszą drugą Matką. Na początku Pani Basia zaprosiła nas wszystkich do wzięcia udziału w tym pięknym wydarzeniu jakim jest śniadanie wielkanocne. W czasie swojego wystąpienia,  złożyła nam świąteczne życzenia, zapraszając nas też do spożycia śniadania. Po oficjalnej części uroczystości, nadszedł czas na  program artystyczno-muzyczny, który prowadziła Pani Basia i Pan Marek. Zaprezentowaliśmy teksty S. Urszuli Leduchowskiej i Ks. Józefa Tischnera o Zmartwychwstaniu Jezusa. Po programie artystycznym, odczytałam fragment Ewangelii św. Jana, mówiący o zmartwychwstaniu Jezusa a następnie  przystąpiliśmy do spożycia tego niezwykłego posiłku. Oczywiście nie zabrakło jajka, które jest symbolem życia. Uroczystość zakończyła się rozdaniem nam przez kadrę świątecznych upominków. Zmartwychwstały Jezu dziękujemy Ci, że postawiłeś na naszej drodze życia takich wspaniałych ludzi, którzy swoją wiarą w Ciebie i z miłością w drugiego człowieka dążą do tego, by nasze życie było radosne  i piękne. Miłosierny Jezu otocz opieką tych, którzy są daleko od Ciebie.  
2
Autor: Agata Kiejdrowska
Czas




„Czas i przyjaźń”

Jedna sekunda sprawia, że dla serca jest ważna chwila.
Trudno z sekundą żyć, lecz nastaje moment co czas życie umila
Jedna chwila co czas umila, gdy przyjaciel ze mną jest,
czy na dobre czy na złe On wciąż przy mym boku jest.
I choć życie okrutne bywa i to przyjaźni robi test
Czas jak przyjaźń wciąż dotrzymuje mi kroku,
choć inny bywa każdego roku.

Autor: Michał Ogoniak






„Natura”

Gdy widać natury rozkwitanie, to przychodzi czas na rozmyślanie.
Jak mam patrzeć na deszcz, słońce, wiatr oraz burze w tej naturze.
Wiem jak każdy dzień jest inny, czasem bywa trochę zimny.
Gdy wiatr mnie otoczy i wieje prosto w oczy, czuje wtedy natury dotyk rozkoszy.
Patrzy na mnie ciągle z góry, deszcz wiosenny, czasem chmury.
W okno puka nieznana nuta czasem na początku lata jak i na krańcu świata
W nim bywasz łagodny i swobody z liśćmi grasz w zielone, bo o to proszą cię one.
Srogą minę masz, gdy zimno Ci w twarz. Cóż tak czasem wypada, gdy natura figla spłata.

 Autor: Michał Ogoniak



Dar Halina B
„Dar dobra-  podziękowanie dla Pani Haliny Błachnio”

Jest skarbnicą wiedzy,  gdzie dużo dobroci, miłości i serca, które poświęca.
Poezją się staje, bo radość ludziom rozdaje.
Każdy kto to docenia, niech tego nigdy nie zmienia, bo to ludzi odmienia.
Podróżnik, przyjaciel i wielki pedagog, co uczy mądrości
nawet mimo naszej niepełnosprawności.
Poezją wciąż żyje i nas o tym informuje.
Potrafi pomóc, wesprzeć, docenić i każde nasze spotkanie odmienić.
Nawet w podróżach po świecie,
nigdzie tak wyjątkowej osoby nie znajdziecie.
Nasz przyjaciel, który swe  myśli przenosi w tomiki
i nie są to żadne uniki.
Nasz warsztat mówi dziękuję za wzruszającą poezję,
które w Nas Pani wywołuje.

Autor: Michał Ogoniak


 

„Spełnione marzenie”

Od dawna wiemy, że jeśli o czymś  marzymy to się spełni.7 marca br. nasze wieloletnie marzenie o powstaniu Ośrodka Terapii i Rehabilitacji w Swarzędzu spełniło się. Czwartkowe popołudnie to czas wyjątkowy dla naszego Stowarzyszenia i Warsztatu Terapii Zajęciowej. Tego dnia mogliśmy  podziękować za powstanie nowej placówki terapeutycznej. W słowach skierowanych przez zaproszonych Gości mogliśmy usłyszeć, że nasze nowopowstałe centrum to promieniujące słońcem miejsce.Na uroczystość przybyli Goście, Pan Burmistrz Swarzędza Marian Szkudlarek, Wicestarosta Powiatu Poznańskiego Antoni Kalisz, Pzewodnicząca Rady Miejskiej Barbara Czachura oraz radni powiatu, gminy, P. Szymon Gic- projektant ośrodka, Przedstawiciele Firmy Budowniczej i Firm wyposażających ośrodek, Ks. Kanonik Dariusz Salski, P. Karolina Tokłowicz odpowiedzialną za budowę ośrodka, Zarząd Stowarzyszenia, Rodzice, Wolontariusze, Podopieczni, Urzędnicy. Nasi Goście wyrazili ogromną dumę z powstania tego miejsca w kończącej się kadencji Władz Samorządowych po czym odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi i poświęcenie obiektu, którego dokonał ks. kanonik Dariusz Salski. Przewodnicząca Stowarzyszenia Barbara Kucharska podziękowała Wszystkim, którzy pomogli w powstaniu ośrodka.Z okazji tego niezwykle radosnego dnia został przygotowany program artystyczny, który poprowadzili uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej i Stowarzyszenia. Wyśpiewane zostały piosenki i „Perełki”, krótkie cytaty o wdzięczności, przyjaźni i miłości przeczytane przez naszą uczestniczkę Agatę Kiejdrowską  i naszego przyjaciela Dariusza Bugajskiego, który poprowadził uroczystość. Nasza Swarzędzka poetka  Pani Halina Dziszyńska-Błachnio specjalnie na uroczystość wydała tomik wierszy pt. „Zranione ptaki”- przenośnia niepełnosprawności, w którym daje do myślenia kim  jesteśmy. Nie zabrakło uroczystego odśpiewania „Sto lat” po czym wszyscy zaproszeni Goście, Uczestnicy, Rodzice mogli zwiedzić Nowy Ośrodek, w którym znajdują się specjalistyczne gabinety z wyposażeniem z zakresu  wczesnej interwencji, fizjoterapii, warsztat terapii  zajęciowej oraz biura. Na koniec spotkania każdy mógł posmakować  tortu  podarowanego przez cukiernie „Magdalenke”. Każdy z Gości otrzymał upominek w postaci statuetki anioła oraz tomik wierszy „Zranione ptaki”. W imieniu uczestników warsztatu pragnę podziękować kadrze za zaangażowanie podczas przygotowań do otwarcia, również za to, że pomimo naszych dużych  emocji  przed występem to właśnie ich dobre słowo pozwoliło pozbyć się stresu i wyjść na scenę. Z całego serca dziękujemy Wam, że jesteście z nami i dziękujemy Wszystkim Dobrym Ludziom, którzy przyczynili się do wybudowania tego pięknego ośrodka. Bardzo dziękujemy Panu Posłowi Bartłomiejowi Wróblewskiemu i Radnemu Powiatu Arminowi Niewiadomskiemu za pomoc w przygotowaniu funduszy na budowę ośrodka z „Nowego Ładu”.
Marzenie 2024
Autor: Michał Ogoniak


„Roztańczony Euro Hotel”

Karnawał to czas radości i zabaw, dlatego 12 lutego, br. w naszym Warsztacie odbyło się bardzo radosne wydarzenie. Uczestniczyliśmy w  balu karnawałowym, który odbył się w Eurohotelu bardzo wystawnej sali bankietowej. Gościem specjalnym naszego wydarzenia był Burmistrz miasta Swarzędza Pan Marian Szkudlarek. Nasz Gość w swoim przemówieniu ogłosił nam radosną nowinę o dacie otwarcia nowego Ośrodka Integracji i Terapii w Swarzędzu, które odbędzie się 7 marca. W imieniu Pani Basi nad całością czuwał Pan Łukasz. Oprawę muzyczną przygotował i prowadził nasz Terapeuta muzyczny Pan Marek Manowski. Po powitaniu Gości przybyłych na nasz bal i przemówieniu Pana Burmistrza przystąpiliśmy do uroczyści, w której mogliśmy degustować pyszne serwowane dania. Bardzo szybko ruszyliśmy na parkiet do wspólnej zabawy i śpiewu. W międzyczasie mogliśmy zrobić sobie zdjęcia na specjalnie przygotowanej oprawie ściennej- poczuliśmy się jak znani celebryci. Po krótkiej przerwie na kawę i ciasto, znów udaliśmy się na parkiet, by bawić się przy dźwiękach tanecznej muzyki. Nasz karnawałowy bal, zakończył się pokazem tańca przygotowanym przez Panią Natalię w wykonaniu naszych kolegów i koleżanek z Kobylnicy. Cieszymy się bardzo, że mogliśmy gościć na naszym balu Państwa Zbigniewa i Elżbiety Zawadów,  którym złożyliśmy życzenia z okazji 20- lecia powstania Euro Hotelu. Ich wsparcie jest nam bardzo pomocne, które ofiarowują od samego początku istnienia hotelu. Na zakończenie naszego wydarzenia Pan Zbyszek powiedział, że zawsze będziemy z nimi a były to piękne i wzruszające słowa. Dobrze, że możemy uczestniczyć w tak pięknych i uroczystych wydarzeniach, które przynoszą nam dużo radości. Bardzo dziękujemy naszym przyjaciołom i wszystkim ludziom o otwartych sercach na nasze potrzeby za zorganizowanie nam tego pięknego dnia, który był dla nas radosnym wydarzeniem.
Bala Karnawałowy 2024
Autor: Agata Kiejdrowska
 


“XXIII lata razem”

1 lutego  2001r. odbyło się wielkie otwarcie Warsztatu Terapii Zajęciowej w Swarzędzu. Wtedy jeszcze byłem mały, chodziłem do szkoły podstawowej ale uczestniczyłem w uroczystości otwarcia i pamiętam szczegóły z tego wydarzenia. Tego dnia było wiele ważnych osób, którym zależało na powstaniu Warsztatu tj. nieżyjący już Pan Leszek Grajek (nasz patron) oraz Pan Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Paweł Pawłowski, którzy przekazali klucze do siedziby warsztatu. Warsztat poświęcił Ksiądz Prałat Stanisław Wojtaszek i Ksiądz Proboszcz Henryk Ogrodnik. Piszę o tym artykuł, bo mogę dziś powiedzieć, że dzięki warsztatowi pokonuję własne bariery i  potrafię uwierzyć w siebie. Daje mi to szansę na rozwój i poznawanie nowych ludzi. Od 17 lat dzięki terapeutom wiem, że jeśli się chce można wszystko osiągnąć małymi krokami. Dla mnie warsztat to drugi dom i czuje się tu  jak u siebie. Warsztat nas uczy, bawi i w potrzebie nie zostawi. Dziękujemy Wszystkim, którzy przyczynili się do powstania warsztatu i wspierają nas do dziś.
23 lata
Autor: Michał Ogoniak


„Szczęście w nieszczęściu”

26 stycznia przed południem doszło do pożaru mieszkania w bloku na os. Czwartaków w Swarzędzu. Przebywała w tym czasie w mieszkaniu nasza koleżanka Julita wraz z mamą. Pożar było widać z daleka. Sąsiad zmartwiony sytuacją wszedł do mieszkania i wyprowadził mamę a Julę naszą niepełnosprawną koleżankę wyciągnęli strażacy. Obie trafiły do szpitala a mieszkanie praktycznie zostało zniszczone przez ogień. Dziękujemy Sąsiadowi za bohaterską postawę i uratowanie naszej koleżanki oraz jej mamy a Straży Pożarnej za ugaszenie pożaru. Jeszcze tego samego dnia ruszyła zbiórka pieniędzy na remont mieszkania i my też dołączyliśmy do niej. Ta tragedia wstrząsnęła nami bardzo i cieszymy się, że wszyscy starają się Im pomóc i my także to czynimy i staramy się wesprzeć, nie tylko dobrym słowem. W tej chwili osoby poszkodowane przez pożar mieszkają u siostry Juli. Wierzymy, że dzięki  dobrym sercom będą mogły szybko powrócić do swojego mieszkania. Warto montować czujniki dymu w swoich miejscach zamieszkania, które ostrzegają nas przed ogniem. Warto też pamiętać o ubezpieczeniu swoich mieszkań, domów. Bardzo czekamy na naszą koleżankę i jej mamę i wierzymy że, szybko ją zobaczymy na zajęciach. Ten koszmarny dzień pokazał, że najwspanialsza życzliwość i ludzkie serca potrafią wszystkich łączyć. Dobro powraca i jest zawsze najpiękniejszym darem dla drugiego człowieka, dlatego prosimy pomagajcie w miarę swoich możliwości tak jak my to robimy. Każda pomoc nawet ta najmniejsza się liczy.. Za okazane serce i wsparcie wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy.
Szcze..
Autor: Mirosława Penczyńska


“Ostatnie kolędowanie”

Czas kolędowania już się kończy ale mało osób wie o tym, że kolędowanie trwa do świąt Matki Bożej Gromicznej, czyli 2 lutego. Nasi przyjaciele z Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu postanowili umilić nam czas i tym razem odwiedzili nas 26 stycznia na ostatnie kolędowanie w tym roku. Zaśpiewaliśmy z przyjaciółmi niezwykle piękne utwory mówiące o  narodzinach Jezusa. Piękne słowa i melodia rozradowały nasze serca a przy akompaniamencie gitary, na którym grała Pani Krystyna Puchlik nasze glosy otworzyły się na cały warsztat. Był również Ks. Mateusz Gierlich, który przysłuchiwał się naszym umiejętnościom wokalnym i  zaproponował nam konkurs z nagrodami za śpiew solo lub w duecie. Takie spotkania pokazują nam, że mamy takich wspaniałych przyjaciół.
Osta
Autor: Michał Ogoniak


“Poznajmy się lepiej- Mikołaj Malanowski”


Przyjaźń i serce na dłoni- tak szczerze rozpocznę z opisem mojego kolegi. Mikołaj jest w warsztacie od grudnia 2022 roku, jak każdy z nas przeżywał trudny początek, nowe miejsce, nowe twarze, inny system pracy niż w szkole, do której przedtem uczęszczał. Tak jak i ja i inni obawiał się nowych wyzwań ale ten moment okazał się bardzo krótki. Drobnymi krokami odnajdywał się w poszczególnych pracowniach i z każdym dniem było łatwiej i weselej. Zaczął tworzyć ciekawe prace plastyczne a każdego instruktora traktuje z dużym szacunkiem. Jest bardzo głośny, wesoły i pomocny. Często nas zaskakuje, ostatnio zwrócił się do terapeuty “ja wiem jak to zrobić ale ufam Pani”, im trudniejsze wyzwanie tym lepiej sobie radzi. Mikołaj ma dużo zainteresowań, bardzo lubi śpiewać, tańczyć, interesuje się piłką nożną i jest zaciętym kibicem Lecha Poznań, ogląda siatkówkę w telewizji i dzieli się emocjami sportowymi ze wszystkimi. Gdybym miał powiedzieć złe słowo o Mikołaju to nie znajdę żadnego takiego określenia, wręcz przeciwnie pracowity, pomocny, żartowniś, oddany przyjaciel. Bardzo cieszę się, że jest z nami i po prostu znajduje u niego serce na dłoni, które potrafi podarować każdemu, który jest w potrzebie.
Mikuś
Autor: Michał Ogoniak


Jasełka w przedszkolu „Miś Uszatek”

9 stycznia z ogromną radością przyjęliśmy zaproszenie do przedszkola „Miś Uszatek” na jasełka.  Dobrze, że mamy przyjaciół, którzy okazują nam życzliwość i mają otwarte serca na nasze potrzeby. Dzieci podczas występów zaprezentowały nam kolędy i pastorałki, których jeszcze nie znaliśmy. Nasze młodsze koleżanki i koledzy byli ubrani  w stroje kolędników. Właściwie można powiedzieć, że nie były to jasełka ale wspólne kolędowanie. Niedawno obchodziliśmy święta Bożego Narodzenia a dla mnie osobiście to najpiękniejsze święta w roku. Bardzo cieszymy się, że mogliśmy spotkać się w tym poświątecznym okresie, by wspólnie wychwalać śpiewem nowo narodzonego Jezusa. Po występach dzieci obdarowały nas zrobionymi przez siebie papierowymi bałwankami. Bardzo serdecznie dziękujemy Dyrekcji przedszkola „Miś Uszatek” za zaproszenie a Dzieciom i Pracownikom, za piękne przygotowanie jasełek. Życzymy wam, by nowy 2024 rok, był dla was piękny i bogaty w nowe i radosne przeżycia. Cieszymy się również z tego, że nasza przyjaźń z naszymi młodszymi koleżankami i kolegami trwa od początku działalności Stowarzyszenia.
Mis
Autor: Agata Kiejdrowska


„Podarunek serca”

Grudzień, jest miesiącem, w którym serca ludzi są przepełnione wrażliwością na potrzeby drugiego człowieka. Lubimy dostawać prezenty i obdarowywać nimi innych. 20 grudnia miało miejsce w naszym Warsztacie takie właśnie ciekawe wydarzenie. Otrzymaliśmy piękne prezenty, które podarowała nam Pani Natalia w imieniu swoich kolegów i koleżanek, którzy ufundowali prezenty dla każdego uczestnika z naszego warsztatu i kilku młodszych dzieci. Dostaliśmy koce, skarpetki, kubki, świece, koraliki, układanki oraz słodycze i herbaty. Każdy prezent był inny w swoim rodzaju. Było to wydarzenie, które w naszych sercach wzbudziło ogromne pokłady radości. Cieszymy się bardzo każdym dobrem okazywanym nam nie tylko w grudniu, ale przez cały rok. Z całego serca chcieliśmy wyrazić ogromną wdzięczność za okazane nam wsparcie i zrozumienie naszych potrzeb. Nie sposób wyrazić wdzięczności słowami. Bardzo serdecznie dziękujemy i życzymy Naszym Darczyńcom w imieniu uczestników WTZ w Swarzędzu wielu pięknych chwil w tym Nowym Roku. Niech dobro nam okazane wróci do Was Stokrotnie.
Prezenty 2023

Autor: Agata Kiejdrowska



„Radosne spotkanie przy katedrze”

Adwent to czas oczekiwania na przyjście Jezusa, który jest zbawicielem Świata. Ten czas przypomina nam o zbliżającym się okresie Świat Bożego Narodzenia, na który tak z niecierpliwością oczekujemy. W tym czasie w naszych sercach panuje radość, miłość do żyjących wokół nas ludzi w potrzebie. Pomimo pochmurnej pogody 18 grudnia wyjechaliśmy na wycieczkę na Półwysep Tumski do Poznania. Zwiedziliśmy Katedrę Poznańską oraz wysłuchaliśmy historii tego niezwykłego miejsca. Obok katedry znajduje się restauracja  „Tumska”, do której pod przewodnictwem Księdza Biskupa Grzegorza Balcerka oraz Księdza Proboszcza Dariusza Salskiego z Parafii MBM w Swarzędzu rozpoczęliśmy nasze spotkanie. Po odmówieniu wspólnej modlitwy zaprezentowaliśmy program artystyczny, który poprowadziła Kierownik Warsztatu Barbara Kucharska. Program wprowadził nas w nastrój świąteczny, w którym śpiewaliśmy kolędy oraz czytaliśmy poezję świąteczną.  Po programie przystąpiliśmy do uroczystego obiadu i kawy, który zakończył tą wycieczkę w tak ważnym miejscu związanym z historią Polski oraz Poznaniem. Składamy serdeczne podziękowania Wszystkim Dobrym Ludziom za okazywane nam serca pełne wrażliwości na nasze potrzeby. Życzymy Wszystkim Zdrowych i Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia.
Autor: Agata Kiejdrowska  
Katedra 2023
„Kolędujmy razem”

8 Grudnia odwiedzili nas nasi mali przyjaciele z Przedszkola
„Miś Uszatek”.  Tego dnia mogliśmy posłuchać bardzo ciekawych piosenek, które połączone z choreografią przybliżyły nam postać Świętego Mikołaja. Chociaż jest on znany na całym świecie to przygotowany przez dzieci piękny program artystyczny pozwolił nam znów poczuć się dzieckiem. Sprawił nam miłą niespodziankę i wiele radości. Mogliśmy także wspólnie kolędować i poczuliśmy atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Każdy z nas otrzymał na pamiątkę zrobione przez naszych małych przyjaciół piękne świąteczne gwiazdki. Bardzo miło i ciekawie mogliśmy wspólnie spędzić to przedpołudnie. Dziękujemy Wszystkim za możliwość poznania tak niezwykłego Świętego i z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim dużo zdrowia, szczęścia, radości oraz wielu wymarzonych prezentów pod pachnącą  choinką a w nowym 2024 roku wszystkiego co najpiękniejsze na każdy dzień.
Kolędujmy 2023
Autor: Mirosława Penczyńska










Archiwum



 

Kontakt

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ DZIECI SPECJALNEJ TROSKI im. Leszka Grajka w Swarzędzu

Adres :      os. Kościuszkowców 13
                   62-020 Swarzędz

E-mail :      spdst@wp.pl

Telefon :    tel. (+48.61) 651 52 86            
                  fax. (+48.61) 651 88 68
                  tel. 604 45 46 75

NIP 777-22-15-371
REGON 631081837
KRS 0000021128
nr konta: 53 1020 4027 0000 1502 0358 4836